Meyveli Yulaf Ezmesi

Meyveli Fıstık Ezmeli Yulaf Ezmesi

Başlığı görünce suratı ekşiyen pek çok insan olacaktır eminim ki. Çünkü çoğu insan hala yulafın ne kadar lezzetli bir yiyecek olduğunu bilmiyor. Sadece diyet yapanlar, sağlıklı beslenenler ya da vegan beslenme tarzını benimsemiş insanlar için değil, her gün benzer kahvaltılar etmekten sıkılanlar, yumurtasız protein almak isteyenler için harika bir alternatif. Evden hemen çıkmanız gerekiyorsa, aç karnına çıkmak yerine pratik bir şeyler atıştırabilirsiniz. Üstelik bu pratik atıştırmalık uzun saatler boyunca sizi tok tutacak. O zaman en sevdiğim tarifi sizinle paylaşmak istiyorum.

Neler neler kullanıyoruz bir bakalım mı?

Yulaf: Daha önce de yulafla ilgili detaylı bilgiler vermiştim. Yulaf son dönemlerde yıldızı parlayan besinlerden. Önceleri at besini olarak nitelendiriliyor olmasına rağmen, günümüzde güçlü bir protein kaynağı (yulafa özel Avenalin içerir) olması, uzun süre tok tutan bir besin olması, kilo vermede kolaylık sağlıyor olması sebepleriyle çok tercih edilmekte. Hatta mısır gevreklerinin, chia pudinglerinin yerini yulaf ezmeleri ve yulaf ezmelerinden yapılan granolalar aldı bile. Öncelikle lezzetten ödün vermeden uzun süre tok kalmak elinizde, uzun süre tok kalmak da gereksiz atıştırmayı önlediği için kilo kontrolü yapmak ya da kilo vermek kolaylaşıyor. Lifli yapısı sebebiyle sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. O zaman neden yulafı tüketmeyelim değil mi? En azından haftada 1/2 öğüne ekleyerek beslenme rutinimize dahil edebiliriz.

Süt: İnek sütü, keçi sütü, badem sütü, soya sütü..gibi istediğiniz çeşit sütle yapabilirsiniz. Süt yulafın lezzetini ve besleyici değerini arttıracak harika bir besin. Suyla pişirilmesini önerenler de oluyor, ben de bir keresinde deneyeyim dedim, benim damak tadıma hitap etmedi hatta o kadar sevmedim ki, uzun süre canım tekrar yulaf pişirip yemek istemedi. Az bir miktar yapıp deneyebilir, sevip sevmediğinize karar verebilirsiniz.

Dilediğiniz yan malzemeler: Muz, Elma, Tarçın, Bal, Yağlı tohumlar, Kırmızı meyveler, Fıstık ezmesi..gibi

Meyveli Yulaf Ezmesi

Nasıl pişiriyoruz acaba?

Çok ama çok basit bir pişirme yöntemi var. 2/3 dakikada her şey hazır!

1. Yapışmayan bir tava ya da tencereye yiyebileceğiniz kadar yulafı koyuyorsunuz, yarım su bardağı diyelim.

2.Hafif ısınan yulaflara üzerini geçmeyecek kadar sütümüzü ekleyelim. Karıştırarak sütü çektirelim, devamında yine bir miktar daha süt ekleyelim ve o sütü de çektirelim. İşte bu kadar!

3. Tabağa alıp dilediğimiz yan ürünleri, yemişleri, meyveleri, tatlı seviyorsak balı ekleyelim. Fıstık ezmesi ve hurma da yakışıyor bilginize.

4. İsteğe göre chia tohumu yağı ya da incir çekirdeği yağı ekleyebiliriz 1 çay kaşığı.

Kalori hesabına gelecek olursak, Yarım su bardağı yulaf (125kcal), 1 adet muz (130kcal), 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi (35kcal), 3 tam ceviz (100kcal) ile yaptığımızı düşünürsek 390kcal yapıyor.

Muz yerine elma kullanırsak eğer orta boy bir elmanın tanesi 47kcal ‘dir. Bu durumda 307kcal civarıdır diyebiliriz.

Afiyet olsun!

 

 

 

 

1 thought on “Meyveli Yulaf Ezmesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir