Eski Usul Humus

Eski Usul Humus Tarifi

Humus Ortadoğu mutfağının önemli mezelerinden biridir. Seven çok sever, sevmeyen ise hiç sevmez. Yıllarca pek yemeyi tercih etmediğim bir meze olan humusu, kendi damak tadıma uygun olarak yapmaya başlayınca çok sevdim. Dışarda hiç aradığım lezzeti bulamıyordum ama bir yandan da haşlanmış nohutu ve nohut yemeğini sevdiğim için bir şans vermek istedim humusa. İyi ki de vermişim! Şimdilerde sık sık yaptığım bir meze haline geldi. Bir kaç şeyi farklı yapıyorum genel tariflerden, şimdi onları sizinle paylaşacağım.

Neyi farklı yapıyorum?

1. İlk olarak söyleyebileceğim kaliteli bir nohut kullanmak.

2.Nohutların kabuklarını mutlaka soymak.

3.Tahinin kalitesi en önemlisi! Şimdilerde yerli tahin bulmak zor, çin susamından yapılmış tatsız tuzsuz sadece yağlı susamla yapılmış bir tahin asla aradığım lezzeti vermiyor. Aldığınız tahinin mutlaka tek başına tadına bakın. O haliyle bile çok lezzetli olmalı, tuhaf kokmamalı. Alırken içerik bilgilerinden yerli susamdan yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

4.Nohutları havanda eziyorum. Eski usul olmasını sağlayan aslında havanda dövülerek yapılması. Robotlar iyi, hoş kolaylık sağlıyor ama asla aynı lezzeti vermiyor. Neden bilmiyorum ama havanda yapınca tadı daha güzel oluyor.

5. Limon suyunu az koyuyorum. Damak tadıma göre limon suyunu daha az koymayı tercih ediyorum. Tahinle limon suyunun çok iyi karıştığından da emin oluyorum.

6.Soğuk pres susam yağı ekliyorum. Tahinin tadını zenginleştiriyor ve çok daha güzel bir kıvam alıyor.

7.Zaman zaman robotta çektiğim pancar ya da yeşillikleri ekleyerek renkli humuslar da yaptığım oluyor. Çok yakında onları da paylaşırım nasılsa!

Eski Usul Humus Tarifi

Malzemelere bakalım birlikte:

1 su bardağı nohut

3 yemek kaşığı tahin

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı susam yağı

2 damla limon suyu

Yarım çay kaşığı kimyon

Tuz

Hadi Yapalım!

1. 1 gece suda beklemiş olan nohutları iyice haşlıyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Bir avuç ayırın ki, en sonda süslemede kullanabilelim.

2.Havana aldığımız nohutları bir güzel eziyoruz.

3.Diğer tarafta tahin, limon suyu, tuz, kimyon,zeytinyağı ve susam yağını iyice karıştırıyoruz.

4.Havana karıştırdığımız sıvı malzemeleri de ekliyoruz ve iyice kıvam alana kadar havanda dövmeye devam ediyoruz. Arada tadına bakıp damak tadınıza göre tahin ya da yağ ekleyebilirsiniz. Fazla yağ koymak istemezseniz 1/2 kaşık ılık su ekleyebilirsiniz.

5.Tabağa aldığınız humusun üzerinde bir çukur açarak, üzerine hafif zeytinyağı gezdirip, üzerine kimyon serpebilirsiniz. Ayırdığımız nohutlarla da süsleyebilirsiniz.

6.Pastırma ya da sucuk seviyorsanız, tavada biraz pişirip üzerine ekleyebilirsiniz. Lezzeti katlar böylece.

Ben genelde salatalık ve havuçları ince uzun doğrayıp, humusa batırarak tüketiyorum. Hem sağlıklı hem de değişik bir lezzet oluyor. Mutlaka deneyin, denerseniz @saglikligidalartr ya da @minerracure instagram hesaplarımıza direk mesaj olarak fotoğraf atın, biz de paylaşalım.

Eski Usul Humus Tarifi

 

 

Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir